Rehabilitacja kręgosłupa

Od zdrowego kręgosłupa, zależy stan całego naszego organizmu. Często bagatelizujemy kręgosłup garbiąc się, niewłaściwie podnosząc ciężary. Tym samym powodujemy, że dochodzi do licznych schorzeń kręgosłupa, poczynając od wad postawy po choroby zwyrodnieniowe.

Wówczas najczęściej udajemy się do lekarza rodzinnego, który przeprowadza z nami szczegółowy wywiad, jak również zleca wykonanie poszczególnych badań, takich jak tomografia czy rezonans magnetyczny. Na bóle kręgosłupa najczęściej przepisywane są środki przeciwbólowe, jednakże nie jest to jedyny sposób leczenia. Często niezbędna jest także rehabilitacja. Dotyczy to przede wszystkim skrzywienia kręgosłupa, w tym skoliozy, dyskopatii czy chorób zwyrodnieniowych.

Ponadto rehabilitacja wskazana jest także po różnego rodzaju operacjach kręgosłupa czy w leczeniu urazów. Zakres rehabilitacji dostosowywany jest indywidualnie do każdego przypadku. Nie wszystkie ćwiczenia są bowiem wskazane, w przypadku poszczególnych chorób kręgosłupa.

Rehabilitacja składa się m.in. ze specjalnie dobranych ćwiczeń, masaży, magnetoterapii, jonoforezy czy elektroforezy. Wszystkie zabiegi przeprowadzane są pod okiem rehabilitanta. Dzięki temu zyskuje się pewność poprawnie wykonanych ćwiczeń.