Choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa

W wielu przypadkach, choroby kręgosłupa powodują inwalidztwo. Tak też jest w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów i kręgosłupa. Cierpią na nią osoby, które nadmiernie przeciążają swój kręgosłup, wykonując np. ciężkie prace fizyczne. W miarę rozwoju choroby, dochodzi do stopniowego zużywania chrząstek stawowych.

Do czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania, zalicza się również brak aktywności fizycznej, wcześniejsze urazy stawów, nadwaga czy nieprawidłowa budowa stawów.

Do głównych objawów tej choroby, zaliczyć można przede wszystkim ból oraz związaną z tym ograniczoną ruchomość stawów. Chorzy często po przebudzeniu, odczuwają sztywność stawów. Można także zaobserwować ich zniekształcenia. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa przyczynia się do problemów z poruszaniem się.

Nieleczona choroba powoduje zniszczenie stawów. Jako podstawę leczenia stosuje się głównie leki przeciwbólowe bądź niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ponadto chorzy mogą zażywać leki, w których składzie znajduje się glukozamina czy imbir. Składniki te korzystnie oddziałują na stawy. W wielu przypadkach, wskazane są również właściwie dobrane ćwiczenia rehabilitacyjne, które mogą zahamować rozwój choroby.