Czym jest klifoza?

Kifoza zaliczana jest do chorób kręgosłupa, które mogą się pojawić niezależnie od wieku. Chcąc zrozumieć istotę choroby, warto zapoznać się z budową kręgosłupa. Każdy kręgosłup posiada naturalne wygięcia, które pojawiają się na odcinku krzyżowym i piersiowym. Dzięki nim, kręgosłup jest wytrzymały na nadmierne obciążenia. Jeżeli wygięcia te w dalszym ciągu powiększają się lub pomniejszają, wówczas mówimy o chorobie.

Kifozie sprzyja niewłaściwy tryb życia. Niekiedy, czynnikiem odpowiedzialnym za jej rozwój, są zmiany nowotworowe bądź rozwój stanów zapalnych. Kifoza negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Im większe skrzywienie, tym z reguły większe upośledzenie organizmu. W miarę rozwoju choroby, można zaobserwować coraz większe ograniczenia, dotyczące ruchów klatki piersiowej. Jak objawia się choroba?

Na początku, trudno rozpoznać kifozę, ponieważ nie ma żadnych, charakterystycznych objawów. Choroba objawia się silnymi bólami, które występują podczas mało intensywnego wysiłku fizycznego. Chorzy uskarżają się również na zmęczenie, nawet podczas wykonywania mało intensywnych ćwiczeń. Z czasem dochodzi do tego drętwienie oraz upośledzenie funkcji jelit i pęcherza moczowego.

Zaobserwowano, że choroba najczęściej rozwija się u młodzieży. Często występuje także u osób dorosłych, które cierpią na inne schorzenia, takie jak osteoporoza. Rozpoznanie kifozy może odbywać się na podstawie np. badań rentgenowskich. Metoda leczenia powinna być odpowiednio dobrana, w zależności od postępu choroby. W kifozie niezwykle istotne jest wykonywanie ćwiczeń, najczęściej rehabilitacyjnych oraz korekcyjnych. Prawidłowe oraz regularne ich wykonywanie powoduje, że choroba ustępuje. Ponadto zyskuje się prawidłową postawę. W przypadku zaawansowanych zmian chorobowych, chorym zaleca się zakładanie specjalnych szelek, dzięki którym można skorygować wady postawy. Jeżeli choroba spowodowana jest nowotworem, wówczas zazwyczaj wykonuje się leczenie operacyjne.