Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest chorobą, za której rozwój odpowiedzialny jest wadliwy gen. Zachodząca w mutacja w obrębie określonego genu powoduje, że dochodzi do powstania charakterystycznych dolegliwości. Choroba ta ma również podłoże autoimmunologiczne. Najczęściej rozwija się u młodych mężczyzn. Nieleczona, może powodować trwałe kalectwo.

Do podstawowych objawów tej choroby można zaliczyć postępujący ból, zazwyczaj o charakterze niesymetrycznym. Ból ten pojawia się w okolicy bioder i krzyża, jednak może promieniować nawet do pośladków. Chorzy skarżą się, że największe napady bólowe pojawiają się nocą oraz podczas długiego stania. Bóle te spowodowane są zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie tkanki łącznej.

Bardzo ważne jest szybkie wykrycie tej choroby, które uniemożliwi jej postęp. Chorzy zazwyczaj otrzymują takie leki, jak kortykosteroidy, które zmniejszają proces zapalny. W wielu przypadkach, konieczna jest także fizykoterapia. Jest ona szczególnie potrzebna tym chorym, którzy poruszają się za pomocą kul ortopedycznych. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, mogą zapobiec rozwojowi choroby, dlatego należy je wykonywać systematycznie, zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty.