Skolioza – choroba dziecięca?

Skolioza jest jednym z najczęstszych skrzywień kręgosłupa. Postrzegana jest, jako typowa wada postawy dzieci i młodzieży. Skolioza jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Do jej rozwoju przyczynia się głównie:

- zgarbiona pozycja

- niewłaściwe podnoszenie ciężarów

- niska aktywność fizyczna

Nieleczona skolioza może mieć bardzo poważne następstwa. Początkowo może dojść do patologii w całym układzie ruchu. Z czasem, może doprowadzać do inicjowania zmian nawet w układzie oddechowym i w układzie krążenia. Niekiedy, skrzywienie kręgosłupa powoduje ucisk na korzenie nerwowe.

Skolioza zalicza się do skrzywień kręgosłupa o charakterze trójpłaszczyznowym. Skolioza może być bardzo łatwo rozpoznana, na podstawie obserwacji ciała. Postępujące skrzywienie kręgosłupa jest bowiem zauważalne przez każdego. Niezwykle istotne jest, żeby już przy pierwszych patologicznych zmianach, wdrożyć odpowiednie leczenie. Duże znaczenie ma przede wszystkim rehabilitacja. W przypadku dzieci, ćwiczenia rehabilitacyjne często przeprowadzane są w szkołach, pod nazwą zajęcia korekcyjne. Rehabilitacja może dotyczyć również dorosłych. W niektórych przypadkach, zalecane jest noszenie specjalnych gorsetów ortopedycznych, które korygują wady postawy.