Wypadnięcie dysku

Jedną z najczęstszych chorób kręgosłupa jest wypadnięcie dysku. W chorobie dochodzi do wysunięcia całości lub części dysku, który znajduje się między kręgami. Powodem wypadnięcia dysku jest zazwyczaj uraz mechaniczny. Z tego powodu, najczęstsze przypadki choroby dotyczą osób, które przeżyły wypadek komunikacyjny.

U osób, u których doszło do wypadnięcia dysku, rozwija się bardzo intensywny ból, który najbardziej odczuwany jest podczas nawet niewielkiego wysiłku fizycznego. Cechą charakterystyczną choroby jest także promieniowanie bólu, najczęściej na kończyny dolne. Ponadto część chorych skarży się na mrowienie oraz drętwienie.

Rozpoznanie choroby odbywa się na podstawie specjalistycznych badań, takich jak tomografia, rezonans magnetyczny. Chorym podawane są leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Wskazany jest również dłuższy wypoczynek. Leczenie operacyjne konieczne jest jedynie w kilku przypadkach. Dotyczy ono przede wszystkim tych chorych, u których objawy trwają kilka tygodni. Ulgę przynoszą również ćwiczenia rehabilitacyjne oraz fizjoterapia. Zmniejszają one nasilenie bólu oraz umożliwiają szybszą rekonwalescencję. Chorzy nie powinni samodzielnie dobierać zestawu ćwiczeń. Wskazane jest wykonywanie ich pod opieką specjalisty.