Niezwykłe odkrycie: żyworódka pierzasta – roślina z Madagaskaru

Tekst powstał na podstawie badań Sylwii Nowak.

Dziś chcielibyśmy zaprezentować Państwu niezwykłą roślinę, wokół której wciąż pojawia się sporo kontrowersji w związku z ustaleniem nazewnictwa odmian. Jest to żyworódka pierzasta, Kalanchoe pinnata.
Żyworódka to roślina lecznicza, natomiast wciąż w Internecie spotykamy się z pewną schizofrenią informacyjną dotyczącą tej rośliny. Według Sylwii Nowak (która – jak pisze – potwierdza swoją wiedzę licznymi publikacjami naukowców z całego świata oraz własnymi badaniami) rośliną leczniczą jest Kalanchoe pinnata (syn. Bryophyllum calycinum, Bryophyllum pinnatum), która należy do rodziny gruboszowatych Crassulacae (jak cały rodzaj Kalanchoe, liczący łącznie około 1500 gatunków). To roślina tropikalna, a miejscem jej pochodzenia jest wyspa Madagaskar. Jak pisze doktorantka z Poznania – spotkać ją można w strefie tropikalnej na całym globie. Nie jest zbyt wymagającą rośliną – rośnie bowiem w miejscach o słabych glebach. Zazwyczaj są to kamieniste zbocza górskie, jak również skaliste brzegi rzek oraz piaszczyste – mórz.

Zapoznajmy się z opisem rośliny sporządzonym na podstawie publikacji Pani Sylwii Nowak.

Na terenie Europy najczęściej uprawia się ją w warunkach szklarniowych oraz domowych – w doniczkach.
Wśród wszystkich odmian największe właściwości lecznicze ma Kalanchoe pinnata.

Żyworódka, bo … żyworodna

Jak już sama nazwa wskazuje Kalanchoe pinnata nazwano w Polsce Żyworódką pierzastą ze względu na jej żyworodność. Mimo iż jest to typowy sposób rozmnażania się ssaków, to jednak w przyrodzie zdarzają się również żyworodne rośliny. Kiedy więc uzyskają odpowiednią wielkość (60-120 cm), wzdłuż brzegów blaszki liściowej Kalanchoe pinnata tworzą się rozmnóżki, które wykształcają się z komórek merystematycznych w zagłębieniach karbowanego liścia. W momencie, gdy będą już właściwej wielkości same spadają na ziemię. Tym samym dają początek nowej roślinie (zjawisko to ma miejsce także w warunkach naturalnych, gdzie na terenach suchych i ubogich trudno o składniki pokarmowe). Są to tzw. rozmnóżki (bul bille), a więc w pełni uformowane niewielkie rośliny, które z reguły posiadają korzenie. Kalanchoe pinnata można również rozmnożyć w warunkach domowych. Wówczas trzeba wsadzić pojedyncze rozmnóżki do ziemi kompostowej, wzbogaconej piaskiem i torfem. Roślinę należy ustawić w miejscu, w którym jest dostęp światła słonecznego i podlewać raz na tydzień/dwa (umiarkowanie).

Żyworódka pierzasta – roślina ozdobna i lecznicza

Żyworódka pierzasta z reguły występuje w naszych domach jako wieloletnia, a przy tym nietrudna w pielęgnacji roślina ozdobna. Tymczasem posiada jeszcze o wiele większe właściwości niż tylko estetyczne. Wyciśnięty z niej sok, a konkretniej – z liści i szczyty pędów, z których otrzymuje się miazgę, posiada bowiem wiele cennych właściwości leczniczych. Tak otrzymany preparat stosuje się wewnętrznie oraz zewnętrznie na skórę i błony śluzowe. Prof. Aleksander Ożarowski, wybitny znawca ziołolecznictwa, uważa, że Kalanchoe pinnata jest połączeniem tego, co najlepsze mają w sobie aloes, kwiaty rumianku i alantoina. Te właściwości oraz szczególna zdolność oczyszczania ran, sprawiają, że Żyworódka pierzasta ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu.

Działa bowiem:

- bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo
- przeciwzapalnie
- przeciwprzesiękowo
- regenerująco
- biostymulująco

WAŻNA INFORMACJA!

W wielu przypadkach firmy, które produkują środki z Żyworódki pierzastej, używają błędnego nazewnictwa, twierdząc, że Kalanchoe pinnata jest rośliną trującą. Tymczasem konsumenci powinni wiedzieć, że Żyworódka pierzasta to inaczej Kalanchoe pinnata (syn. Bryophyllum calycinum, Bryophyllum pinnatum), a nie Kalanchoe daigremontiana (!!!) i posiada właściwości lecznicze. Dlatego właśnie w Internecie jest sporo niesprawdzonych informacji pod zdjęciami tej rośliny. A czytający je internauci wprowadzenie zostają po prostu w błąd.
Wszystkie zawarte tu informacje są potwierdzone publikacjami wielu znanych naukowców ze środowiska zielarskiego, zarówno na terenie Polski, jak i na arenie międzynarodowej.

Kalanchoe pinnata – panaceum na różnorodne dolegliwości

Wiecznie zielona, o krótkim rozgałęzionym korzeniu, częściowo zdrewniałej łodydze pokrytej grubymi, mięsistymi liśćmi (o długości kilkunastu centymetrów), które przybierają sercowate kształty i są przy tym postrzępione – tak prezentuje się Kalanchoe pinnata uprawiana w Polsce. Jest przy tym rośliną wieloletnią.
Budowa roślin a czynności, które spełniają są ściśle ze sobą powiązane. Dzieli się te funkcje na czynności wegetatywne (odżywcze) – a pełnią je: korzeń, łodyga, liść oraz generatywne (rozrodcze) – w tym przypadku jest to kwiat, nasienie, owoc.

Gdy następuje okres kwitnienia, to wówczas rozwijają się kwiaty rurkowate, które charakteryzują się średnicą do 5 cm i koroną zielonawo-różową, zebraną w miotełkowaty kwiatostan. W drugim roku wegetacji można liczyć na to, że Żyworódka pierzasta zakwitnie. Jest to jednak proces nieregularny – odbywa się bowiem w okresie od lutego do maja (na podłożach naturalnych), odznacza się więc powolnym wzrostem. Owocem jest mieszek z licznymi małymi nasionami – roślinę można rozmnażać wegetatywnie. Jako surowiec leczniczy wykorzystuje się świeże liście Folium Kalanchoes oraz świeże zielone szczyty pędów Herba Kalanchoes, z których otrzymuje się sok (Succus Kalanchoes).

Jakie zalety ma Kalanchoe pinnata? Przede wszystkim działa leczniczo i znieczula organizmy ludzkie oraz zwierzęce. Oprócz tego niszcząco działa na wirusy, grzyby i pasożyty. Stwierdzono, że posiada także właściwości uspokajające, jak również oczyszczające organizm z toksyn. Ponadto Żyworódka pierzysta wzmacnia układ immunologiczny i działa przeciwbólowo oraz przeciwzakrzepowo.

Badania, które zrobiono w Ameryce Środkowej potwierdziły, że Kalanchoe pinnata ma także właściwości służące oczyszczaniu różnych ran, a dodatkowo również niszczą drobnoustroje chorobotwórcze. Żyworódkę wykorzystuje się ponadto w leczeniu trądziku, łupieżu oraz innych chorób skórnych. Używana jest także w przypadku zapalenie spojówek, kataru czy choroby uszu. Udowodniono, że pomaga w leczeniu chorób ginekologicznych, alergologicznych, nowotworów złośliwych (związki bufadienolidowe odizolowane od Kalanchoe pinnata wykazują silne działanie antyrakowe), niewydolności żylnej (leczy otwarte żylaki), cukrzycy. Sprawdza się również w sytuacji ukąszenia przez komary, żmiję lub węża. Dlatego w Polsce, jak i poza jej granicami uważa się, że jest panaceum na różnorodne dolegliwości.